Konsekwencje prawne wynikające z wystawienia opinii internetowej o obiekcie

Konsekwencje prawne wynikające z wystawienia opinii internetowej o obiekcie

Konsekwencje prawne wynikające z wystawienia opinii internetowej o obiekcie

Każdy ma prawo ocenić pobyt w hotelu, restaurację lub inny obiekt oraz wyrazić swoją opinię co do jakości świadczonych usług. Jednakże, opublikowanie niektórych opinii może narazić jej autora na konsekwencje prawne.
Kiedy twórca opinii ponosi odpowiedzialność prawną za jej treść?
Wówczas, gdy np. opinia jest nieprawdziwa, naruszająca cudze dobra osobiste, znieważa inną osobę lub zniesławia ją. Ma to swoje odniesienie zarówno do osób fizycznych, jak i prawnych.
Jakie konsekwencje prawne grożą twórcy tego typu opinii?
• W przypadku zniewagi, zniesławienia – twórca opinii naraża się na złożenie prywatnego aktu oskarżenia do sądu przez uprawniony podmiot, w którym może być zawarty wniosek o naprawienie szkody
• Odpowiedzialność cywilnoprawna, w pozwie zawierane jest żądanie zaniechania działania naruszającego dobra osobiste, usunięcia skutków naruszenia, żądania zadośćuczynienia pieniężnego lub zapłaty odpowiedniej sumy pieniężnej na wybrany cel społeczny
Należy pamiętać, że w niektórych przypadkach, przed wdaniem się w spór sądowy, wystarczającym rozwiązaniem jest wezwanie do zaprzestania naruszeń.
W przypadku skierowania sprawy do sądu, niezależnie od tego, czy będzie to sprawa cywilna, czy karna, należy przedstawić dowody, że do naruszenia prawa w ogóle doszło, choć w sprawach o naruszenie dóbr osobistych, to na pozwanym ciąży obowiązek udowodnienia, że naruszenie nie było bezprawne.
Jaka jest opłata sądowa od prywatnego aktu oskarżenia, a jaka od pozwu?
Od prywatnego aktu oskarżenia należy uiścić opłatę 300 zł. Opłata od pozwu o ochronę dóbr osobistych wynosi 600 zł.

Jeśli macie Państwo pytania, bądź potrzebujecie Państwo pomocy w tego typu sprawach, zapraszamy do kontaktu.

Może Ci się spodobać