Zasiedzenie

Zasiedzenie

Zdarza się, że korzystasz z nieruchomości – gruntu lub budynku mimo, że formalnie nie jesteś jej właścicielem, ani nie masz żadnej umowy. Jeśli sam traktujesz nieruchomość jak swoją własność przez 30 lat (w pewnych przypadkach wystarczy 20 lat), czyli np. korzystasz z domu, użytkujesz działkę, opłacasz podatki, decydujesz o remontach i finansujesz je, możesz starać się o zasiedzenie, czyli nabyć własność.
Sądem rozpatrującym sprawę jest Sąd Rejonowy właściwy ze względu na położenie nieruchomości.
Przydatne dokumenty do złożenia wniosku o zasiedzenie?
1. Odpis z księgi wieczystej – jeśli nieruchomość ma urządzoną księgę wieczystą.
2. Wypis z rejestru gruntów i wyrys z mapy ewidencyjnej – dokumenty do uzyskania w Starostwie Powiatowym.
3. W przypadku niezgodności danych ewidencyjnych działki z danymi w księdze wieczystej niezbędne może okazać się wykonanie synchronizacji przez uprawnionego geodetę.

Jakie dowody mogą być przydatne w wykazaniu zasiedzenia nieruchomości?
1. Dowody uiszczania podatku od nieruchomości.
2. Dokumenty w których osoba ubiegająca się o zasiedzenie figuruje jako posiadacz nieruchomości, np. ze starostwa.
3. Dokumenty potwierdzające wykonywanie prac na nieruchomości (remonty budynku itp.), ponoszenie opłat za rachunki, objęcie ją ubezpieczeniem (polisa ubezpieczeniowa).
4. Zeznania świadków.
Wysokość opłaty sądowej od wniosku o zasiedzenia jest stała i wynosi 2.000 bez względu na wartość nieruchomości. W sprawie mogą pojawić się koszty biegłego geodety np. w przypadku zasiadywania części nieruchomości, koszty pozyskiwania dokumentów z urzędów. W przypadku trudności z ustaleniem osób zainteresowanych w sprawie (np. dotychczasowych właścicieli lub ich spadkobierców) konieczne może się okazać dokonanie przez Sąd ogłoszenia w prasie o toczącym się postępowaniu. W takim przypadku należy liczyć się z dodatkowym kosztem ok. 2.000 zł.
Sprawy o zasiedzenie są jednymi z bardziej popularnych spraw z zakresu prawa cywilnego jakie powadzimy. W kancelarii pomogliśmy wielu osobom uregulować stan prawny nieruchomości doprowadzając do ich zasiedzenia.

Może Ci się spodobać